Kobiety w ciąży zwracają szczególną uwagę na to, co jedzą i piją. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż chcą zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój. Jednym z często powtarzanych mitów, jest ten, że ciężarna nie powinna pić herbaty. A jak jest naprawdę?
Herbata? Na zdrowie!
Herbata pochodzi z Azji, gdzie tradycja jej picia sięga czasów starożytnych, i należy do najpopularniejszych napojów na całym świecie. Napar z liści herbaty ma doskonały smak i aromat, wyróżnia się też wieloma właściwościami prozdrowotnymi, zawiera garbniki oraz związki polifenolowe, które mogą pomagać w profilaktyce i łagodzeniu wielu schorzeń np.:
- cukrzycy,
- nowotworów,
- otyłości,
- dolegliwości żołądkowo – jelitowych,
- chorób układu sercowo – naczyniowego.
Herbata w ciąży – bezpieczeństwo
Na podstawie wielu badań, uważa się, że herbata jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Oczywiście, jeśli jest pita w rozsądnych ilościach. Napary herbaciane zawierają bowiem kofeinę – alkaloid, który w nadmiernej dawce może być szkodliwy. Uważa się, że dzienna dawka kofeiny bezpieczna dla kobiety ciężarnej i jej dziecka to, według różnych źródeł między 200 a 300 mg. Biorąc pod uwagę fakt, iż 100 ml naparu herbacianego zawiera zwykle kofeinę w ilościach między kilka, a kilkadziesiąt mg, można przyjąć, że 1-2 filiżanki herbaty dziennie będą stanowić dawkę w pełni bezpieczną, a jednocześnie pozwalającą się cieszyć smakiem herbaty i jej korzystnym wpływem na zdrowie.
Jakie herbaty dla ciężarnych?
Najlepszym wyborem będzie herbata Rooibos. Napar ten powstaje z suszonych liści i łodyg czerwonokrzewu. Ma on delikatny, pozbawiony goryczy smak, który zawdzięcza stosunkowo niewielkiej ilości garbników. Dla kobiet ciężarnych najważniejszy będzie jednak fakt, iż herbata Rooibos nie zawiera kofeiny, więc będzie dla nich bezpieczna, nawet w większych ilościach.
Kobiety w ciąży mogą również pić klasyczne rodzaje herbat, jednak z uwzględnieniem ograniczenia kofeiny, szczególnie jeśli spożywają również inne produkty zawierające tę substancję. Ze względu na działanie pobudzające, zaleca się również unikania spożycia herbaty na noc, zwłaszcza u kobiet, u których występują zaburzenia snu.
Herbaty ziołowe dla kobiet w ciąży?
Napary ziołowe często są stosowane przez kobiety ciężarne jako środek na różne dolegliwości. Spośród tych, które są uznawane za bezpieczne, wymienić można np.:
- miętę pieprzową, która poprawia trawienie, łagodzi bóle żołądka oraz wzdęcia
- imbir, będący naturalnym sposobem na występujące w ciąży mdłości
- żurawinę, która wspomaga pracę układu moczowego
Mimo powszechnego przeświadczenia, że napary ziołowe są całkowicie bezpiecznym sposobem na popularne dolegliwości, kobiety ciężarne powinny zachować ostrożność. Zioła, tak jak leki, mają swoje przeciwwskazania i mogą wchodzić w różne interakcje. Dlatego w razie wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady lekarza.