Kawa specialty musi być jasno lub średnio palona, by naturalny smak nie został zdominowany przez nuty palone. W tak wypalonej kawie można wyczuć naturalny smak czekolady, toffi i różnego rodzaju owoców. Istotny jest też czas od daty palenia, który nie powinien przekraczać 3 miesięcy. Współpracujemy z kilkoma palarniami wypalającymi jedynie ziarna Specialty, pijemy je na co dzień i polecamy je zarówno do domu, jak i do Twojej kawiarni!
Czego spodziewać się po kawach specialty?
Przede wszystkim jakości w każdym wymiarze – zarówno smaku, aromatu, estetyki ziaren, jak również metody ich palenia czy finalnego efektu w filiżance.
Specialty to całościowe podejście do ziaren kawy – od plantacji, gdzie rolnicy zbierają owoce kawowca ręcznie, przez stacje przetwórcze, sposób i technologię transportu i przechowywania, po magazynowanie i metody palenia kończąc.
Pewnie wielokrotnie mieliście wątpliwą przyjemność picia kawy odrażająco gorzkiej, pustej w smaku, kwaśnej, wręcz agresywnej – tak często smakują przemysłowe kawy, a jest to spowodowane zarówno bardzo niską jakością ziarna i dużą ilością tzw. defektów, jak również bardzo mocnym wypałem, który ma za zadanie przykrycie tych ułomności.
Kawy specialty zawsze charakteryzują się delikatnym oraz wysublimowanym smakiem i aromatem, który nawet początkujący kawosz odróżni od kawy przemysłowej. Po wtóre, smaki te są różne dla różnych regionów świata czy wręcz poszczególnych plantacji, a ich odróżnienie nie będzie sprawiać problemów nawet osobom z mało wrażliwym podniebieniem.
SCA (specialty Coffee Association) przygotowało graficzną ilustrację (będącą tez wytycznymi dla Q-graderów) pokazującą, jak wiele aromatów można zidentyfikować w dobrej jakości kawie specialty – możecie zobaczyć ją po prawej stronie.
Ceny – często są porównywalne z kawami rozpuszczalnymi reklamowanymi w telewizji, więc nie jest to żaden luksusowy produkt. Warto spróbować, bowiem jeśli nie piliście jeszcze kaw specialty, to tak jakbyście nie pili kawy w ogóle!