Jeśli nie masz czasu samodzielnie komponować składu herbat, sięgnij po gotowe rozwiązania w postaci herbat jesiennych, specjalnie skomponowanych mieszanek jesienno - zimowych. Będą to mieszanki na bazie herbaty czarnej, jak: Pieczone Kasztany, Świąteczna z cynamonem i wanilią, Romantyczna Mieszanka z kardamonem i żurawiną; owocowe: Figa z Acerolą - duża zawartość witaliny C, Malinowa BIO, Słoneczna z miechunką; i zielone: Sencha KOMBUCHA, Sencha Żurawina-Truskawka; i oczywiście ziołowe jak Żubrówka na Miodzie MANUKA.
Dla tych, którzy chcą komponować własne herbaty, ale nie na tyle regularnie, żeby używać świeżych produktów, mogą skorzystać z gotowych i naturalnych półproduktów, jak syropy (z imbirem, maliną czy miodem), herbatki koreańskie (z aloesem, cytryną i miodem, yuzu czy jujubą), przyprawy rozgrzewające jak: kardamon w ziarnach, cynamon cejloński, goździki czy gotowe mieszanki przypraw.
Napary z gojnika mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, ale z czasem zaczęto dostrzegać inne zastosowania tej rośliny w medycynie. Przeciwinfekcyjne właściwości szałwii libańskiej sprawdzają się w przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego. Herbata górska pomaga podczas przeziębienia, grypy oraz bardziej poważnych schorzeń, jak stany zapalne oskrzeli, płuc lub zatok. W przypadku tych ostatnich gojnik jest wykorzystywany jako uzupełnienie terapii, dodatkowo zwiększa odporność immunologiczną organizmu, co ogranicza dalszy rozwój choroby. Warto dodać, że gojnik ma silne właściwości przeciwkaszlowe.
Napary z górskiej erbaty pomagają również w przypadku nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego. Osoby borykające się ze schorzeniami nerek, jak kamica czy infekcyjne stany zapalne dróg moczowych, mogą wykorzystywać gojnik ze względu na jego bardzo dobre działanie oczyszczające. Górska herbata znalazła też zastosowanie w kuracjach przeciwgrzybiczych oraz ukierunkowanych na poprawę funkcjonowania wątroby.
Gojnik jest świetnym środkiem dla pacjentów kardiologicznych, jego regularna suplementacja pozwala na normalizację ciśnienia tętniczego krwi oraz przeciwdziała rozwojowi niedokrwistości. Detoksykacyjne działanie libańska szałwia zawdzięcza obecności licznych olejków eterycznych i taniny, substancji należącej do polifenoli.
Naukowcy dowiedli, że systematyczne picie naparu z gojnika pozwala na regulację produkcji dwóch ważnych neuroprzekaźników – dopaminy i serotoniny. Substancje te często określa się jako hormony szczęścia lub związki poprawiające humor. Niedostateczna ilość tych neurotransmiterów skutkuje znacznym obniżeniem nastroju, rozdrażnieniem i wzrostem nerwowości. Część badaczy zajmujących się analizą terapeutycznych właściwości libańskiej szałwii wskazuje na jej dobroczynny wpływ na sprawność seksualną. Jednak liczba badań w tym kierunku jest jeszcze zbyt mała, by to potwierdzić.
- pół łyżeczki czarnej herbaty,
- plaster pomarańczy,
- syrop z malin z miodem,
- odrobina cynamonu.
Zaparzyć herbatę, odczekać chwilę, by nie była zbyt gorąca, dodać pozostałe składniki i zamieszać.