Powrót do Komuny
Mieszkamy w Polsce, która zrównała się już dostępnością towaru z krajami "zachodu", ale nie zawsze półki polskich sklepów były pełne wszelkiego dobra, tak jak są w dniu dzisiejszym.
Jeszcze 35-40 lat temu w sklepach żywność kupowano na kartki, a reszta towarów było ściśle reglamentowana. Dla przeciętnego Polaka, który nie umiał "kombinować", wiele lepszych towarów było nieosiągalnych. W tamtych czasach wspaniałym prezentem z górnej półki była prawdziwa czekolada z masła kakaowego (w sklepie były dostępne wyroby czekolado-podobne z margaryny i karobu - zamiast kakao). Prawdziwa kawa, taka bez zmielonej makulatury i ziaren zbóż też była dobrem luksusowym, często nieosiągalnym. Herbata natomiast występowała w formie liściastej i granulowanej - głównie granulowanej, pod nazwami roboczymi Ulung, Yunnan i Madras.
Herbaty te miały niewiele wspólnego z oryginalnymi herbatami o tych nazwach. Mieszanki herbat do Polski pochodziły z komunistycznej wymiany towaru pomiędzy ZSRR a Chińską Republiką Ludową i były najtańszymi mieszankami przywdziewającymi nazwy znane na zachodzie, jednak smakujące zgoła inaczej.
Zdobyte z za żelaznej kurtyny herbaty od rodziny lub przyjaciół były odkładane na specjalne okazje lub darowane w specjalnej podzięce za załatwienie innej, dużo ważniejszej sprawy, która wymagała ogromnego i niecodziennego podziękowania.
Do tej pory my Polacy mamy odruch darowania tych trzech produktów: dobrej czekolady, kawy lub herbaty w ramach drobnych podziękowań lub zestawów z nich stworzonych na większe okazje.
Wiele się zmieniło od tamtych czasów. Przede wszystkim -
Znamy już smaki
Od 30 lat - najpierw powoli, potem coraz szybciej - zaczęły powstawać w Polsce specjalistyczne sklepy z herbatą i kawą.
Nasz sklep powstał w 2002 roku. W Polsce były wtedy 3 hurtownie herbaciane, zaopatrujące sklepiki w różnych miastach. Z tego co pamiętam, w Krakowie było ledwie kilka (może 3) punkty sprzedaży herbat na wagę. Teraz jest ich dziesiątki.
My Polacy od dawna pijamy herbatę. Za komuny piliśmy ją w szklankach, obecnie pijemy ją chętnie w kubkach i filiżankach. Parzymy ją w dzbanuszkach i zaparzaczach, ale również idziemy w wygodę kupując herbaty w torebkach. Obecnie znamy już dużo lepiej rodzaje herbat, rozpoznajemy ich odmiany. Pijamy herbaty czarne - jak zawsze, ale już dawno poznaliśmy właściwości zdrowotne i smak herbaty zielonej, większość klientów ma świadomość tego, że herbaty takie jak czerwona, biała, żółta, ale i czarna i zielona pochodzą z tego samego krzewu herbacianego, najczęściej camelia sinensis.
Są wśród nas koneserzy herbat, puryści smakowi, którym kupienie prezentu to nie lada wyzwanie. Osoby, które nie posiadają takiej wiedzy i doświadczenia w piciu różnych herbat muszą zdać się w tej kwestii na doświadczenie sklepów i ich sprzedawców.
Dla nich właśnie - czy raczej dla ciebie, jeśli chcesz takiej osobie kupić prezent - stworzyliśmy kolekcję prezentów DLA KONESERA.
Wyzwanie jakim jest zebranie w jedną całość około dziesięciu herbat konkretnego rodzaju, zbudowanie ich wyboru i czerpanie różnorodne z całej kuli ziemskiej dla uzyskania efektu nasycenia smakiem - to wyzwanie wzięliśmy na siebie:)
Dla konesera herbat czarnych klasycznych, bez kropli aromatu czy żadnego innego rozpraszacza, mamy:
ZESTAW DLA KONESERÓW - HERBATY CZARNE KLASYCZNE
Jakie herbaty zawiera i dlaczego akurat te?
Lista herbat:
- ASSAM Hathikuli ORGANIC 50 g
- CEYLON OP Dimbula Uduwela 50 g
- DARJEELING Happy Valley ORGANIC 20 g
- RUANDA OP Rukeri ORGANIC 50 g
- Japan BENIFUKI 10 g
- Yunnan Black Screw / Spiral Black Tea 50 g
- KENIA Kaprpret 50 g
- NILGIRI Thiashola 50 g
- Wild Gruzia OP 16 g
- ASSAM Fu Soonga Specialty 50 g
Jest to zbiór bardzo ciekawych herbat czarnych klasycznych z różnych, ważnych upraw na świecie. Wiele z nich posiada atest BIO / ORGANIC / EKOLOGICZNY. Jest tu 5 herbat z różnych stron Indii, jak również ze Sri Lanki, Afryki, Gruzji, Japonii i Chin. Dziko rosnąca herbata gruzińska zbierana z samych czubków krzaków herbacianych, które rosną bez żadnej ingerencji ze strony człowieka. Japonia z kolei słynie z zielonych herbat i czarna herbata z kraju kwitnącej wiśni to ogromna rzadkość, dlatego w tym zestawie musiała znaleźć się Japan BENIFUKI, ze względu na wysoką cenę - w małej ilości.
Dla konesera herbat czarnych smakowych, z dodatkami kwiatów, owoców czy różnorodnych, naturalnych aromatów mamy:
ZESTAW DLA KONESERÓW - HERBATY CZARNE SMAKOWE
Lista herbat:
- English Earl Grey 50 g
- Maliny w szampanie 50 g
- Magia Mórz Południowych 50 g
- Żurawiny w rumie 50 g
- Brzoskwinia z imbirem 50 g
- Maharani (blend czarnej z zieloną herbatą) 50 g
- Pieczone kasztany 20 g
- Lapsang Souchong 50 g
- Romeo i Julia 50g
- Miodowa Maracuja 50g
Różne smaki jak marakuja w "Magi Mórz Południowych", pomarańcza, maliny; kwiaty jak bławatek, płatki róży, nagietek czy płatki słonecznika, oraz aromaty szampana, rumu czy palonego ogniska (to Lapsang Souchong) - to wszystko znalazło się w jednym zestawie dla miłośnika czarnych smakowych herbat.
Przygotowaliśmy także zestawy dla:
- Miłośnika zielonej klasyki
- Miłośnikazielonych smaków
- Smakosza ciemnych i pół-fermentowanych herbat
- Wielbiciela owocowych herbatek
- Wielbiciela bez-teinowych herbat i herbatek
- Miłośnika białych herbat
- Miłośnika herbat - wszystkie rodzaje
Każdy z tych zestawów skomponowaliśmy, opisaliśmy i zapakowaliśmy na prezent - gotowy do wręczenia upominek dla herbaciarza.
Jeśli nie wiesz jaki rodzaj herbata najbardziej lubi solenizant, wybierz "Zestaw dla Miłośnika Herbat - wszystkie rodzaje".
Życzymy udanych zakupów i dużo przyjemności z odkrywania delikatnych różnic w smakach i teksturach herbat:)